*alt_site_homepage_image*
easyread

Nuotolinis darbas

Lietuva patenka į pirmąjį šalių dešimtuką pagal pasaulinį nuotolinio darbo indeksą (Global Remote Work Index). Kuriamos palankios sąlygos dirbti ar kurti verslą ne tik šalies, bet ir tarptautiniu mastu.

Nuotolinio darbo pobūdis leidžia rinktis ne tik vietą, bet ir šalį, tad net gyvendami užsienyje galite save realizuoti Lietuvoje, ir atvirkščiai – jei norite dirbti užsienyje, galite tai daryti neišvykę iš Lietuvos. Trumpai supažindiname su tuo, ką dažniausiai reikia žinoti Lietuvos piliečiams, pasirinkusiems vieną iš minėtųjų galimybių.

Socialinis ir sveikatos draudimas

Planuojate ar dirbate Lietuvoje pagal darbo sutartį nuotoliniu būdu, bet gyvenate ES arba EEE šalyje?

Socialinio draudimo įmokas turite mokėti toje šalyje, kurioje faktiškai dirbate. Šiuo atveju užsienio darbdavys įmokas turi mokėti Lietuvoje. Daugiau informacijos apie Lietuvoje galiojančią socialinio draudimo įmokų mokėjimo tvarką ir teikiamas garantijas rasite čia.

Jei esate apdraustas privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) vienoje iš ES arba EEE šalių, turite teisę į tarpvalstybines sveikatos priežiūros paslaugas bet kurioje iš šių šalių. Kai kurios ES ir EEE šalys reikalauja pateikti išankstinį leidimą sveikatos paslaugoms. Dėl konkrečios tvarkos ir reikalingų dokumentų turite kreiptis į tos šalies, kurioje esate apdraustas, Tarpvalstybinės sveikatos priežiūros nacionalinį kontaktinį centrą. Jų sąrašą rasite čia.

Dirbtumėte ES arba EEE šalyje pagal darbo sutartį nuotoliniu būdu, bet gyvenate Lietuvoje?

Socialinio draudimo įmokas reikia mokėti toje šalyje, kurioje faktiškai dirbate. Tokiu atveju Lietuvos darbdavys įmokas moka užsienyje. Daugiau informacijos apie socialines garantijas ES šalyse rasite čia.

Sveikatos draudimu esate draudžiamas toje šalyje, kurioje dirbate, todėl turite teisę joje gauti sveikatos priežiūros paslaugas. Jeigu norėtumėte pasinaudoti gydymo paslaugomis Lietuvoje, turėtumėte gauti iš darbdavio šalies socialinio draudimo įstaigos S1 formą ir šį dokumentą pateikti Teritorinei ligonių kasai (TLK). Daugiau informacijos rasite čia.

Šaltinis: „Sodra“


Pajamų deklaravimas ir pajamų mokestis

Jei gavote pajamų užsienio valstybėje, prievolė mokėti pajamų mokestį ir deklaruoti pajamas Lietuvoje priklauso nuo šių aplinkybių:

  • Jūsų rezidavimo statuso (esate nuolatinis Lietuvos gyventojas ar nenuolatinis);
  • gautų pajamų rūšies (gavote darbo užmokesčio, turto nuomos ar pardavimo pajamų, dividendų, individualios veiklos ar kitos rūšies pajamų);
  • valstybės, kurioje uždirbtos pajamos:

Jei esate nuolatinis Lietuvos gyventojas ir užsienio valstybėje nuo gautų pajamų sumokėjote pajamų mokestį, Lietuvoje gali būti naikinamas dvigubas tokių pajamų apmokestinimas (t. y. antrą kartą Lietuvoje mokesčio mokėti nereikia arba sumokėtas pajamų mokestis užsienyje užskaitomas ir Lietuvoje  sumokama trūkstama dalis). Norėdami panaikinti pajamų dvigubą apmokestinimą, tai padarysite metų pabaigoje pateikę metinę pajamų deklaraciją VMI. Apie tai, ką daryti gavus pajamų užsienyje, skaitykite plačiau.

Jei esate nenuolatinis Lietuvos gyventojasdeklaravęs gyvenamąją vietą užsienio šalyje, o Jūsų darbdavys – Lietuvoje, pajamos gali būti apmokestintos GPM toje užsienio valstybėje. Siekiant panaikinti dvigubą apmokestinimą, Lietuvos įmonė turi teisę tai padaryti pagal pateiktą darbuotojo prašymą. 

Jei gyvenate ES ar EEE šalyse, bet dirbate pagal darbo sutartį nuotoliniu būdu Lietuvos darbdaviams,kviečiame susipažinti su Užimtumo tarnybos parengta informacija (nuoroda) apie tai, kaip ir kur mokamas gyventojų pajamų mokestis (GPM), valstybinis socialinis draudimas (VSD), privalomasis sveikatos draudimas (PSD), kaip sumuojamas darbo stažas ir senatvės pensija.

ŠaltinisValstybinė mokesčių inspekcija