*alt_site_homepage_image*
easyread

Mokėjimo paslaugos

Kasdieniame gyvenime svarbu turėti mokėjimo sąskaitą, į kurią gali būti gaunamas darbo užmokestis ar kitos pajamos, iš kurios galima atlikti mokėjimus. Taip pat svarbi mokėjimo kortelė, be kurios būtų sunku išsiversti.

Atvykus į Lietuvą galima pasirinkti, ar naudotis mokėjimo sąskaita ir mokėjimo kortele, suteikta valstybėje, iš kurios atvykstama, ar atsidaryti sąskaitą Lietuvoje. Priklausomai nuo to, iš kurios valstybės atvykstama, gali kilti įvairių nepatogumų naudojantis sąskaita, esančia kitoje valstybėje. Atkreipiame dėmesį į keletą su mokėjimo sąskaita susijusių dalykų, kurie būtų aktualūs asmenims, atvykstantiems gyventi į Lietuvą iš kitos valstybės:

  • jei asmuo jau turi sąskaitą kitoje euro zonos valstybėje, ja galima ir toliau naudotis. Pervedimai eurais į Lietuvoje atidarytas sąskaitas bei lėšų gavimas iš Lietuvoje esančių sąskaitų būtų vykdomi pagal tas pačias taisykles kaip ir toje šalyje, iš kurios atvykstama. Pabrėžtina, kad pervedimai į Lietuvoje atidarytas sąskaitas būtų laikomi mokėjimais į kitą euro zonos valstybę, tai gali daryti įtaką mokėjimo vykdymo trukmei, jei toje šalyje buvo numatytas trumpesnis nacionalinių operacijų vykdymo terminas (pvz., nacionalinės operacijos vykdomos tą pačią dieną, o pervedimo į kitą valstybę lėšos įskaitomos kitą dieną). Įkainis būtų taikomas toks pat, kaip ir nacionalinėms operacijoms toje šalyje.
  • jei asmuo atvyksta iš ES, bet ne euro zonos valstybės, jo dabartinis mokėjimo paslaugų teikėjas kitoje valstybėje gali suteikti galimybę laikyti lėšas sąskaitoje eurais ir mokėjimai eurais būtų vykdomi pagal bendras visoje Europoje taikomas taisykles. Pervedimai eurais privalo kainuoti ne daugiau kaip analogiški mokėjimai tos šalies nacionaline valiuta. Jei sąskaita būtų atidaryta nacionaline valiuta (ne eurais), tai kiekvienam mokėjimui į Lietuvoje atidarytą sąskaitą būtų taikomas valiutos keitimo mokestis.
  • jeigu asmuo turi sąskaitą Europos ekonominės erdvės (EEE) šalyje, tos sąskaitos numeris sudarytas pagal tarptautinio banko sąskaitos numerio (IBAN) standartą ir ji pasiekiama mokėjimams eurais pagal bendros euro mokėjimo erdvės (SEPA) taisykles, tai darbdaviai, valstybės institucijos ir kiti mokėtojai Lietuvoje negali atsisakyti atlikti SEPA mokėjimo, t. y. pervesti atlyginimą, honorarą, pašalpą, pensiją ir pan. į tą sąskaitą.
  • turint sąskaitą ne Lietuvoje, gali būti kiek sudėtingiau atnaujinti mokėjimo kortelę. Pasibaigus senosios galiojimui, nauja kortelė turėtų būti atsiųsta į Lietuvą, o siuntimo į kitą valstybę išlaidos gali būti didesnės.
  • jei mokėjimo kortelė susieta su sąskaita, kurios valiuta – ne eurai, kiekvienai operacijai (atsiskaitymui prekybos vietoje ar grynųjų pinigų pasiėmimui bankomate) būtų taikomas valiutos keitimas, tai sudarytų papildomų išlaidų mokėtojui.
  • Lietuvoje dažniausios tarptautinių kortelių schemų „MasterCard“ ir „Visa“ mokėjimo kortelės. Jei turima kortelė platinama pagal kitos šalies nacionalinę schemą, Lietuvoje ja bus neįmanoma atsiskaityti. Jei kortelė išleista pagal kitą tarptautinę schemą (pvz., AmEx, Diners Club, UnionPay), taip pat kils sunkumų, nes jos ne visur priimamos.
  • atsiskaitant Lietuvoje esančiose el. parduotuvėse tais atvejais, kai turima sąskaita ne Lietuvos įstaigoje, gali būti pasiūlyta mažiau būdų atsiskaityti už įsigytas prekes ir paslaugas. Lietuvoje labai populiarus atsiskaitymo būdas – mokėjimai naudojantis mokėjimo inicijavimo paslauga[1]. Įprastai tokiu būdu sudaroma galimybė atsiskaityti tik iš Lietuvos įstaigoje atidarytos sąskaitos. Turint sąskaitą kitoje valstybėje yra galimybė atsiskaityti kitais būdais, pvz., mokėjimo kortele, „PayPal“.
  • jei asmuo atvyksta iš ne ES valstybės, toje valstybėje turima sąskaita naudotis Lietuvoje būtų sunkiau, nes sąskaitos valiuta kita, ne eurai, ir mokėjimams atlikti būtų reikalingas valiutos keitimas. Jei yra galimybė atsidaryti sąskaitą toje įstaigoje ir eurais, mokėjimai į Lietuvą ir iš Lietuvos būtų traktuojami kaip tarptautiniai mokėjimai, kurie paprastai kainuoja daug brangiau. Taip pat aktualios ankstesnės pastabos dėl mokėjimo kortelės.
  • atvykstant gyventi į Lietuvą reikėtų įvertinti, ar naudositės kitoje šalyje turima sąskaita ir Lietuvoje. Verta iš anksto išsiaiškinti, ar galima bus vėliau tą sąskaitą uždaryti nuotoliniu būdu, jau grįžus į Lietuvą.

Kita aktuali informacija apie tai, kur galima atsidaryti mokėjimo sąskaitą, kokios mokėjimo paslaugos teikiamos Lietuvoje, kokios gali būti autentifikavimo priemonės, pateikiama Lietuvos banko svetainėje.

Informaciją apie dažniausiai naudojamų mokėjimo paslaugų standartinius įkainius ir siūlomus mokėjimo paslaugų krepšelius rasite čia.

Naudodamiesi Lietuvos banko sukurta įkainių palyginimo skaičiuokle galite palyginti, kiek jūsų pasirinktos paslaugos kainuotų skirtingose įstaigose arba pasirinkus skirtingus mokėjimo už paslaugas variantus (lyginami bankų ir elektroninių pinigų įstaigų pasiūlymai). Plačiau rasite čia.

Dažniausiai užduodami klausimai mokėjimų tema ir atsakymai į juos čia.


Grynųjų pinigų klausimai

Lietuvos banko svetainėje skelbiama informacija apie euro ir užsienio valiutos kursus (informacija anglų k.).

Grynųjų pinigų prieinamumo galimybėms Lietuvoje stebėti sukurtas interaktyvus žemėlapis ir švieslentė. Joje galite matyti, kur ir kokie bankomatai yra Lietuvos teritorijoje.

Atvykę į Lietuvą netyčia sugadinote eurų banknotą ar monetą? Radote užsilikusių litų? Galite kreiptis į Lietuvos banką. Lietuvos banko kasose (informacija anglų kalba) susidėvėję ar sugadinti eurai ir litai keičiami iš karto, o jei kyla abejonių dėl jų tikrumo ar mokumo, – atlikus ekspertizę. Daugiau informacijos rasite Lietuvos banko svetainėje (informacija anglų k.)


[1] Mokėjimo inicijavimo paslauga – mokėjimo paslauga, kai mokėtojas iš el. parduotuvės svetainės per tarpininką (licencijuotą mokėjimo paslaugų teikėją) nukreipiamas patvirtinti savo internetinėje bankininkystėje paruoštą mokėjimo nurodymą, skirtą atsiskaityti už el. parduotuvėje pirktas prekes. Paruoštas mokėjimo nurodymas matomas mokėtojo interneto bankininkystės arba tarpininko aplinkoje.


ŠaltinisLietuvos bankas